fallback

Отрицателната доходност превърна облигационния пазар в пазар на суровини

Инвеститорите на практика използват "теорията за по-големия глупак" като инвестиционна стратегия

16:08 | 27.08.16 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Отрицателната доходност изкриви така глобалния облигационен пазар, че той започна да прилича на място за търговия на суровини, твърдят анализатори на подразделението на JPMorgan Chase & Co. за управление на активи, цитиран от Bloomberg.

Обемът на дълга, който носи възвръщаемост под нулата, се увеличава, след като централните банки купуват ударно активи, за да стимулират своите отслабващи икономики – динамика, която промени радикално инвестициите в облигации, смята Оксана Аронова от JPMorgan.

Инвеститорите вече трябва да мислят за облигацията с отрицателна доходност като суровина, ако се позовем на допускането на Уорън Бъфет, според когото при суровините просто залагаме на нещо, за което някой друг може да плати в даден бъдещ момент, посочва Аронова.

Тъй като обемът на дълга с отрицателна доходност вече преминава 10 трлн. долара в глобален план, облигациите престават да се търгуват на базата на фундаменти, измежду които е доходността, и вместо това се търгуват така сякаш някой друг може да е склонен да плати за тях в бъдеще. Облигациите са на практика суровини, а инвеститорите използват "теорията за по-големия глупак" като инвестиционна стратегия.

Тези облигации проявяват динамиката, характерна за суровините, която може да се види при сравняването на цената на златото с борсовотъргувания фонд на Pacific Investment Management Co. Zero-Coupon Treasury ETF.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:20 | 14.09.22 г.
fallback